fbpx

Ковид статистика Струмица: 24 нови и 5 оздравени

 Ковид статистика Струмица: 24 нови и 5 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 367 -Битола 71 -Куманово 64 -Прилеп 49 -Штип 40 -Велес и Охрид по 39 -Тетово 38 –Струмица 24 -Гостивар 21 -Кичево 19 -Кочани 18 -Кавадарци 16 -Гевгелија 14 -Свети Николе и Виница по 11 -Крива Паланка и Дебар по 10 -Неготино 9 -Струга 8 -Берово, Пробиштип, Валандово и Богданци по 4 -Ресен и Делчево по 3 -Радовиш, Крушево и Кратово по 2 -Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 31 починати лица: 11 од Скопје (89г, 84г, 76г, 75г, 72г,72г, 70г, 68г, 62г, 51г, 48г), по 4 од Прилеп (87г, 83г, 82г, 68г) и Кичево (81г, 70г, 60г, 59г), 3 од Битола (68г,62г, 61г ), по 2 од Тетово (80г и 60г) и Охрид (84г и 80г), по 1 починат од Велес (82г), Кавадарци (82г), Струга (76 г), Свети Николе (88 г) и Македонски Брод (73г).

Регистрирани се 732 оздравени пациенти од:

-Скопје 339 -Куманово и Прилеп по 56 -Битола 43-Велес 37 -Тетово 35 -Гостивар 29 -Штип 25 -Кочани и Кичево по 16 -Берово 15 -Гевгелија 14 -Ресен, Радовиш и Пробиштип по 7 -Виница 6 -Струмица и Свети Николе по 5 -Крива Паланка 4-Валандово 3 -Делчево 2 -Крушево, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 684.888 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.909, бројката на оздравени пациенти е 121.439, на починати е 4.388, а бројот на активни случаи изнесува 20.082.

Share via
Copy link