fbpx

Ковид статистика Струмица:Еден починат, 18 нови и 15 оздравени

 Ковид статистика Струмица:Еден починат, 18 нови и 15 оздравени

Во последните 24 часа се направени 6.425 тестирањe, а регистрирани се 682 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 317• Куманово – 51• Тетово – 49• Битола – 31• Кичево – 30• Кавадарци – 22• Гостивар – 19• Струмица – 18• Ресен – 15• Прилеп – 13• Охрид и Струга – по 11• Делчево -10• Пробиштип и Валандово – по 8• Радовиш, Крива Паланка и Кратово – по 7• Штип и Дебар – по 6• Велес, Неготино, Свети Николе и Берово – по 5• Кочани и Гевгелија – по 4• Виница и Демир Хисар – по 2• Богданци, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 9 починати лица од Скопје (88г, 78г, 71г, 69г, 68г, 66г, 61г, 53г и 42г), 4 починати лица од Куманово (84г, 70г, 63г, 58г), по 3 починати лица од Гостивар (71г, 71г и 41г) и Тетово (88г, 82г и 82г), по 2 починати лица од Велес (80г и 72г), Свети Николе (73г и 53г) и Штип (56г и 33г) и по едно починато лице од Кичево (75г), Охрид (62г), Струга (80г), Дебар (83г), Струмица (70г), Прилеп (65г) и Македонски Брод (61г). Од пријавените 28 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 1.031 оздравени пациенти од:

• Тетово – 393• Скопје – 296• Гостивар – 99• Куманово – 57• Кичево и Охрид – по 28• Струга – 25• Дебар – 21• Струмица – 15• Битола – 13• Прилеп – 11• Велес – 10• Македонски Брод – 8• Пехчево – 5• Радовиш и Кочани – по 4• Виница – 3• Валандово, Кратово, Свети Николе и Берово – по 2• Кавадарци, Ресен и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.197.339 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.919, бројката на оздравени пациенти е 160.396, на починати е 6.129, а бројот на активни случаи изнесува 14.394

Share via
Copy link