fbpx

Ковид статистика: тројца новозаразени и двајца оздравени во Струмица

 Ковид статистика: тројца новозаразени и двајца оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 140-Кавадарци 35-Прилеп 32-Велес 23-Охрид 19-Куманово 14-Тетово 11-Неготино 10-Гостивар 7-Битола 6-Струга 6-Штип 5-Гевгелија 5-Берово 5-Богданци 5-Ресен 4-Делчево 4-Крушево 4-Струмица 3-Валандово 3-Кратово 3-Кочани 2-Крива Паланка 2-Радовиш 2-Пробиштип 2-Кичево 1-Свети Николе 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Демир Капија 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се 2 пациенти од Струга (71г и 67г) и по еден смртен случај е пријавен од Штип (75г), Гостивар (71г) и Скопје (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 122 оздравени пациенти од:

-Скопје 45-Кавадарци 16-Гостивар 8-Дебар 8-Велес 6-Гевгелија 5-Прилеп 4-Куманово 4-Берово 4-Тетово 3-Кочани 3-Кичево 3-Неготино 2-Битола 2-Ресен 2-Струмица 2-Виница 2-Штип 1-Крушево 1-Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 485.147 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.872, бројката на оздравени пациенти е 87.446, на починати е 2.976, а бројот на активни случаи изнесува 6.450.

Share via
Copy link