fbpx

Нов црн ковид рекорд на починати во Струмица

 Нов црн ковид рекорд на починати во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 166 -Куманово 27 -Битола 19 –Струмица 17 -Прилеп и Велес по 15 -Кавадарци 12 -Тетово 11 -Кичево 10 -Охрид, Свети Николе и Виница по 9 -Штип 8 -Ресен 6 -Гостивар 5 -Струга 4-Кочани, Берово и Македонска Каменица по 3 -Крива Паланка, Радовиш и Дебар по 2 -Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје ( 50г, 54г, 57г , 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г, 89г ), 8 лица од Струмица (63г,64г, 66г,70г, 71г,76г,76г и 79г), 4 лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по 3 лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по 2 лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г), и Кочани (77г и 88г), и по едно починато лице од Прилеп (82г), и Свети Николе (58г). Пријавени се 10 пациенти кои се починати во период од 15-25.04.2021, а од нив 8 се починати во приватна болница.

Регистрирани се 594 оздравени пациенти од:

-Скопје 240 -Битола 42-Куманово и Велес по 39 -Прилеп и Гевгелија по 26 -Гостивар и Струмица по 23 -Штип 20 -Кочани 15 -Берово 14 -Тетово 13 -Охрид 12 -Кичево 10 -Свети Николе 8-Делчево 7 -Ресен, Дебар, Виница и Македонски Брод по 5 -Валандово и Богданци по 3 -Струга, Радовиш, Пехчево и Дојран по 2 -Пробиштип, Демир Капија и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.367, бројката на оздравени пациенти е 132.765, на починати е 4.855, а бројот на активни случаи изнесува 14.747.

Share via
Copy link