fbpx

Продолжува црната ковид статистика во Струмица

 Продолжува црната ковид статистика во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.453 тестирања, а регистрирани се 433 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 174 -Куманово 39 -Битола 34 -Охрид 24 -Струга и Кичево по 16 -Прилеп, Велес и Струмица по 15 -Штип 11 -Тетово и Кочани по 9 -Гевгелија и Виница по 8 -Кавадарци 7 -Гостивар 6 -Неготино 5 -Свети Николе 4-Делчево и Крушево по 3 -Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 2 -Крива Паланка и Ресен по 1.

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 15 од Скопје (54г, 54г , 54г, 55г, 64г, 66г, 69г, 69г, 71г, 71г, 72г, 75г, 76г, 80г и 82г), по 3 лица од Битола (63г, 66г и 73г), Штип (55г, 71г и 77г), Кочани (57г, 82г и 82г) и Велес (65г, 66г и 81г), по 2 лица од Прилеп (66г и 85г), Струмица (78г и 79г), Гостивар (59г и 72г), Неготино (79г и 86г) и Куманово (59г и 92г), и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Тетово (77г), Охрид (69г), Ресен (93г), Радовиш (56г), Берово (55г), Демир Хисар (70г), Македонски Брод (73г) и Гевгелија (69г).

Регистрирани се 641 оздравен пациент од:-Скопје 298 -Битола 59 -Прилеп 46 –Струмица 44 -Кавадарци 23-Штип 21 -Кочани 20 -Тетово и Гостивар по 19 -Охрид 13 -Кичево 11 -Неготино 10 -Ресен 9-Радовиш 8 -Крива Паланка 7 -Виница 6 -Велес и Валандово по 5 -Струга 4 -Куманово и Делчево по 3 -Берово и Пробиштип по 2 -Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 718.626 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.002, бројката на оздравени пациенти е 132.171, на починати е 4.818, а бројот на активни случаи изнесува 15.013.

Share via
Copy link