fbpx

Од полноќ повторно поскапување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажниоте цени на нафтените деривати.

Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се зголемува за 0,50 денар за литар и ќе изнесува 63,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел се зголемуваат за 1,00 денар/ литар и со тоа малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 61,50 ден/лит, а цената на Еуродизел ќе изнесува 53,50 ден/лит.

Цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 0,50 ден за литар и ќе изнесува 53,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,605 ден/кг и од вечерва на полноќ ќе изнесува 26,585 ден/кг.

Share via
Copy link