fbpx

Повеќе оздравени од новозаразени од Ковид-19 во Струмица, еден починат

 Повеќе оздравени од новозаразени од Ковид-19 во Струмица, еден починат

Во последните 24 часа се регистрирани нови 22 случаи на заразени од коронавирус, а оздравени се 33.

Во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 218-Куманово 47-Штип 21-Прилеп 26-Тетово 28-Струга 2-Велес 24-Битола 36-Охрид 2-Кавадарци 9-Гостивар 46-Струмица 22-Крива Паланка 4-Радовиш 1-Крушево 2-Кочани 9-Пробиштип 3-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 1-Валандово 5-Виница 10-Делчево 5-Кратово 1-Свети Николе 16-Кичево 29-Ресен 6-Неготино 15.

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84г), двајца од Куманово (77 и 77г), тројца од Штип (70, 62 и 80г), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64г), еден пациент од Тетово (55г), двајца од Струга (56 и 60г), тројца од Велес (70, 51 и 89г), тројца од Битола (69, 69 и 71г), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78г), тројца од Гостивар (71, 65 и 81г), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56г), еден од Струмица (84г), еден од Крушево (76г), еден од Свети Николе (68г) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од:

-Скопје 102-Штип 22-Прилеп 42-Тетово 49-Струга 21-Велес 36-Охрид 51-Кавадарци 22-Гостивар 2-Гевгелија 2-Струмица 33-Крива Паланка 6-Радовиш 2-Кочани 20-Пробиштип 5-Пехчево 1-Берово 5-Свети Николе 4-Неготино 14.

Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47636, бројката на оздравени пациенти е 27803, на починати е 1345, а бројот на активни случаи изнесува 18488.

Share via
Copy link