fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица: 70 нови, еден починат и 30 оздравени

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица: 70 нови, еден починат и 30 оздравени

Во последните 24 часа се направени 5.982 тестирањe, а регистрирани се 1.082 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 406• Куманово – 93• Тетово – 87• Гостивар – 72• Струмица – 70• Кичево – 57• Прилеп и Велес – по 32• Кавадарци, Охрид и Струга – по 24• Битола – 23• Штип – 21• Радовиш – 18• Ресен – 15• Кочани – 14• Гевгелија и Делчево – по 9• Свети Николе, Крива Паланка и Виница – по 7• Дебар – 6• Македонски Брод – 5• Неготино и Кратово – по 4• Валандово – 3• Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица – по 2• Богданци,Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавени се 27 починати лица:

7 починати лица од Скопје (84г,79г,78г,67г,67г,66г и 60г), 6 починати лица од Тетово (85г,76г,74г,73г,69г и 60г), 5 лица од Гостивар (72г,69г,65г,61г и 47г), 3 лица од Кичево (48г,46г и 45г), по едно починато лице од Куманово (74г), Прилеп (57г), Охрид (52г), Штип (79г), Струмица (70г) и Македонски Брод(71г). Од починатите лица 26 се починати во болнички услови, едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 492 оздравени пациенти од:

• Скопје – 139• Тетово – 89• Гостивар – 85• Куманово – 38• Струмица – 30• Кичево – 25• Берово – 15• Штип и Кочани – по 10• Битола – 9• Радовиш – 7• Прилеп – 6• Валандово – 5• Кавадарци и Дебар – по 4• Делчево – 3• Охрид, Ресен, Крива Паланка и Македонски Брод – по 2• Велес, Гевгелија, Свети Николе, Кратово и Пехчево – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.130.975 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 172.657, бројката на оздравени пациенти е 153.640, на починати е 5.782, а бројот на активни случаи изнесува 13.235

Share via
Copy link