fbpx

Расте бројот на новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Расте бројот на новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје и Тетово – по 65• Куманово – 20• Гостивар – 19• Струмица – 7• Кичево – 6• Битола, Струга, Берово и Виница – по 4• Прилеп и Кочани – по 3• Велес, Кавадарци, Штип, Радовиш и Дебар – по 2• Охрид, Ресен, Македонска Каменица, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Пријавени се четири починати лица : две лица од Скопје (61г и 66г) и едно лице од Тетово (76г) и Кичево (76г).

Регистрирани сe 30 оздравени пациенти од:

• Скопје – 9• Тетово – 8• Гостивар – 3• Куманово – 2• Прилеп, Струмица-1, Кочани, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Делчево и Валандово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 999.203 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.926 бројката на оздравени пациенти е 150.470, на починати е 5.501, а бројот на активни случаи изнесува 955

Share via
Copy link