fbpx

Шеснаесет оздравени и 9 новозаразени во Струмица од Ковид-19

 Шеснаесет оздравени и 9 новозаразени во Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 424-Прилеп 72 -Куманово 42 -Битола 34 -Охрид 31 -Тетово 28 -Кавадарци 27 -Неготино 26 -Велес 21 -Гевгелија 20 -Гостивар и Кочани по 15 -Штип 14 -Крива Паланка и Крушево по 11-Струга и Берово по 10 –Струмица 9 -Валандово и Демир Капија по 8 -Богданци 6 -Кичево и Ресен по 5 -Пробиштип и Демир Хисар по 3 -Радовиш, Македонски Брод и Пехчево по 2 -Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран по 1.

Починати се 15 лица, 5 пациенти од Скопје (86г,81г,72г,71г,64г), по 2 пациенти од Тетово (72г,59г) и Охрид (78г,57г), и по 1 пациент од Прилеп (80г), Куманово (71г), Штип (64г), Кавадарци (65г), Битола (73г) и Неготино (74). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:

-Скопје 178 -Прилеп 36-Тетово 20 -Гевгелија 17 -Куманово и Струмица по 16 -Битола 15 -Велес 11 -Гостивар и Кочани по 8 -Берово 5 -Штип и Крушево по 4 -Валандово 3 -Ресен, Пробиштип и Богданци по 2 -Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Share via
Copy link