fbpx

Струмица по подолго време без нов случај на Ковид-19

 Струмица по подолго време без нов случај на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.557 тестови, а регистрирани се 340 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 198• Велес – 21• Куманово – 17• Прилеп – 16• Битола – 14• Кавадарци – 13• Тетово – 10• Гостивар и Ресен – по 8• Гевгелија – 7• Кичево и Радовиш – по 5• Кочани – 3• Неготино, Берово и Богданци – по 2• Охрид, Штип, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.Од вкупниот број на позитивни (340), регистрирани се 56 реинфекции.Од вкупниот број на починати лица, кај 8 лица се регистрирани коморбидитети.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица од Скопје (84г) и Кичево (75г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (4), Куманово (1), Гостивар (1), Свети Николе (1), Крушево (1) и Гевгелија (1). Починатите лица се на возраст од 63г. до 93г. Лицата за починати се пријавени во период од 16.02. до 04.03.2022. Од пријавените 4 лица се починати во болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 526 оздравени пациенти од:

• Скопје – 262• Велес – 29• Куманово – 28• Прилеп – 25• Битола – 24• Кавадарци – 23• Тетово – 22• Гостивар – 21• Ресен – 16• Гевгелија – 12• Кичево – 9• Радовиш, Кочани и Неготино – по 7• Берово, Богданци и Охрид – по 4• Штип, Струга, Крива Паланка и Дебар – по 3• Валандово, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 2•Струмица-1 и Свети Николе – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.910.601 тестирања на КОВИД19. Вкупната бројка на КОВИД- дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.106, бројот на оздравени пациенти е 288.761, на починати е 9.097 а бројот на активни случаи изнесува 2.248

Share via
Copy link