fbpx

Струмица со десет новозаразени и тројца оздравени од Ковид-19

 Струмица со десет новозаразени и тројца оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 258-Кавадарци 51-Прилеп 41-Куманово 25-Неготино 22-Охрид 18-Тетово 16-Струга 13-Гевгелија 12-Битола 11-Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10-Штип 8-Кичево 7-Гостивар и Валандово – по 6-Крушево и Богданци – по 5-Пробиштип и Демир Хисар – по 4-Кочани 3-Делчево 2-Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г,70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г) Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

-Скопје 90-Прилеп 25-Кавадарци 19-Неготино и Тетово – по 8-Куманово и Штип – по 7-Гостивар и Делчево – по 6-Гевгелија 5-Битола и Велес – по 4-Струмица-3, Крушево и Берово – по 3-Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2-Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1 Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Share via
Copy link