fbpx

Струмица со тројца нови и 4 оздравени од Ковид-19

 Струмица со тројца нови и 4 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје –178• Куманово – 25• Битола – 23• Велес -21• Прилеп – 20• Кавадарци- 19• Тетово – 14• Штип и Кичево –по 9• Охрид и Ресен – по 8• Гостивар – 7• Гевгелија – 6• Неготино, Богданци и Струга – по 5• Свети Николе – 4• Струмица-3, Крива Паланка и Дебар – по 3• Кочани – 2• Делчево – 1.Од вкупниот број на позитивни (378), регистрирани се 58 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица (7), кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (70г, 70г, 71г и 77г) и по едно починато лице од Битола (82г), Кратово (63г) и Охрид (90г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 432 оздравени пациенти од:

• Скопје – 261• Битола – 28• Кавадарци – 24• Куманово – 18• Охрид – 16• Велес – 15• Прилеп – 12• Тетово – 8• Неготино и Кочани – по 6• Гостивар – 5• Ресен, Гевгелија, Струга и Струмица – по 4• Кичево и Радовиш – по 3• Крива Паланка – 2• Штип, Богданци, Свети Николе, Дебар, Берово, Кратово, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.081,бројот на оздравени пациенти е 283.908, на починати е 9.001, а бројот на активни случаи изнесува 4.172

Share via
Copy link