fbpx

Струмица урнува ковид рекорди:петмина починати, 20 нови и 46 оздравени

 Струмица урнува ковид рекорди:петмина починати, 20 нови и 46 оздравени

Во последните 24 часа се направени 5.362 тестирања, а регистрирани се 577 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 265• Куманово – 54• Тетово – 26• Прилеп – 21• Струмица – 20• Кичево – 17• Гостивар и Велес – по 16• Кочани – 15• Штип – 14• Битола – 13• Берово- 12• Кавадарци – 11• Свети Николе – 9• Охрид – 8• Струга, Ресен и Пробиштип – по 7• Радовиш и Валандово – по 6• Делчево, Виница и Кратово – по 5• Пехчево – 3• Дебар и Демир Капија – по 2• Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 30 починати лица: 7 починати лица од Скопје (53г, 65г, 72г, 78г, 82г, 83г, и 85г), по 5 починати лица од Гостивар (23г, 37г, 66г, 70г и 71г) и Струмица (55г, 67г, 72г, 76г и 79г), по 3 починати лица од Тетово (60г, 71г и 90г) и Куманово (34г, 53г и 57г) и по едно починато лице од Битола (80г), Радовиш (64г), Велес (55г), Охрид (71г), Струга (41г), Крива Паланка (85г) и Берово (88г). Од пријавените 27 се починати во болнички услови и 3 се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 1010 оздравени пациенти од:

• Скопје – 443• Тетово – 112• Куманово и Гостивар – по 75• Струмица – 46• Кичево – 42• Кавадарци – 25• Прилеп и Битола – по 21• Штип – 20• Радовиш – 19• Свети Николе – 18• Ресен – 15• Дебар – 13• Велес и Кочани – по 12• Кратово – 8• Гевгелија, Неготино и Македонски Брод – по 5• Охрид, Виница и Богданци – по 4• Валандово и Крушево – по 2• Струга и Крива Паланка – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.211.959 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 182.450, бројката на оздравени пациенти е 163.070, на починати е 6.214, а бројот на активни случаи изнесува 13.166

Share via
Copy link