fbpx

Tags : Академија

„Диаверум“ клучен учесник во прва ренална експертска академија во Македонија

Повеќе од педесетина експерти од Шведска и Македонија учествуваа на првата ренална експерстка академија во организација на Министерството за здравство, Шведската амабасада и мултинационалната организација за здравствена заштита Диаверум. На Академијата, тие споделија нови сознанија и добри практики за подобрување на реналната нега на пациентите во двете земји. Експертската академија ја отвори министерот за здравство, […]

Академија Пандев се засилува со младиот Димоски од Вардар

Како што пренесува спортскиот портал Спорт Медија, Бојан Димоски, 18-годишниот фудбалер ќе биде нов член на Академија Пандев. Станува збор за играч кој може да игра на неколку позиции, а негова главна е дефанзивниот дел од средниот ред, односно како последен играч за врска, но може да игра и како бек. Димоски од младинските категории […]

Официјално: Дориев нов играч на Шкендија

Македонскиот репрезентативец Љупчо Дориев е големото засилување на Шкендија за новата сезона. Тој треба да биде од голема помош во новото првенство во Првата лига, но и за настапот во квалификациите од Лигата на Европа.  Дориев потпиша тригодишен договор со тетовскиот клуб, а доаѓа од редовите на Академија Пандев. „Првпат во кариерата правам ваков голем […]

Академија Пандев со четири контролни натпревари пред почетокот на новата

Екипата на Академија Пандев закажа четири од планираните шест контролни натпревари пред почетокот на новата сезона. Првиот контролен натпревар Пандевци ќе го играат на 14 јули против екипата на Македонија Ѓорче Петров, на 18 јули против Силекс, на 25 јули против Кожув и последниот натпревар против екипата на Тиквеш од Кавадарци.

Александар Таневски останува „кормилар“ на Академија Пандев

Тренерот на Академија Пандев, Александар Таневски останува на тренерската позиција на струмичкиот прволигаш. Двете страни со задовоството ја продолжија соработката, а Таневски потполно се вклопува во стратегијата на клубот особено кон давање шанса и подигање на квалитетот на младите играчи во сениорскиот тим. Таневски за помошни тренери ги назначи Ѓорѓе Стојчев, Ристо Ристов и Александар […]