fbpx

Tags : Банско

Попладнево гореше викендица меѓу селата Свидовица и Банско

Денеска во 16:30 часот, ТППЕ Струмица, помеѓу селата Свидовица и Банско со тим од четири пожарникари-спасители и едно против пожарно возило интервенираше на гасење на запалена викендица која била зафатена од пожар предизвикан од запалена сува трева во нејзина близина. Благодарение на брзата и ефикасна интервенција пожарот е навремено локализиран и ликвидиран. -И покрај екстремно […]

ЦУК:синоќа избувнал пожар во Дом за стари лица во село

Синоќа околу 23:30 часот избувнал пожар пожар во Дом за стари лица во село Банско, инфомрираше Центарот за управубвање со кризи (ЦУК). Во гаснењето на пожарот интервенирале 7 пожарникари со 2 против пожарни возила. Нема повредени лица, пожарот целосно е изгаснат во 00.50 часот. Прво биле евакуирани лица од спратот каде што бил пожарот, потоа […]

На нива на жител на Банско пронајдени кесиња со марихуана

Вчера во 19:30 часот во село Банско, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода М.Р.(33) од село Банско затоа што при преглед на нива која ја обработувал биле пронајдени ќесиња со марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица. По целосно документирање на случајот ќе […]

Новиот Хотел Термал Лукс&Спа во Банско ќе ги отвори своите

Бараме 70 динамични, мотивирани и посветени работници, кои се флексибилни и подготвени да работат как Тим. Нудиме различни работни позиции како што се:консиер-возач-помошник, рецепцционери, келнери-келнерки, готвачи и пеерсонал во кујната, собарки за чистење, велнес персонал итн. Во тест период од 3 месеци ќе можете да се пријавите за финален договор. До формирање на конечната плата […]

Приведени три лица од Банско, затекнати при пустошење на шума

Вчера во 14:00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.А.(20) и уште двајца малолетници од село Банско, струмичко, соопштија денеска од МВР. Тројцата биле затекнати на место викано „Габровски пат“, атар на село Банско, на планината Беласица како со моторна пила вршат пустошење на шума. Од страна на […]

„Комуналец“ чистеше во Банско

-Подолжуваме со генералното собирање на смет и чистење на населените места. Денес рачно и со механизација се работеше на влезот и во центарот на Банско. Само со наши секојдневни акции и пред се со подигањето на еколошката свест кај граѓаните за фрлање на отпад исклучиво во кантите за отпадоци ке добиеме почисто и поубаво место […]

„Комуналец“ ќе ги исклучува дивите водоводни приклучоци во село Банско

ЈПКД „Комуналец“ ги информира граганите од населеното место Банско дека во текот на денешниот ден и во деновите кои следуваат ке спроведе акција за исклучување од водоводната мрежа на диви приклучоци, како и на кукни приклучоци кои се злоупотребуват заради полевање на земјоделски површини. Оваа состојба на злоупотреба на водоводниот систем, и тоа одреден број […]

Градоначалникот Костадинов со министерот Бочварски извршија увид во изведбата на

Со министерот за транспорт и врски и мојот драг пријател, Благој Бочварски, денеска, го посетивме населеното место Банско за да видиме до каде е изведбата на фекалната канализација, објави градоначалникот Костадинов. -Задоволен сум од досегашниот тек, во којшто се реализирани 10 илјади метри, остануваат уште 2,5 километри до конечната реализација. За да биде комплетен овој […]

Кај жител на Банско полицијата пронајде марихуана

Денеска во село Банско, Струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Oдделот за криминалистичка полиција при МВР го лишиле од слобода И.Р.(49) од село Банско. При претрес во неговиот дом и помошни простории, извршен со судска наредба, била пронајдена и одземена марихуана. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против […]

Полицијата поднесе кривични пријави против организатори на свадба во Банско

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Д.И.(57), А.И.(54) и Е.И.(26), сите од село Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 28.02.2021, пријавените во село Банско организирале свадбена веселба на Е.И., на која присуствувале околу 300 лица, со што постапиле спротивно на Одлуката […]