fbpx

Tags : дабиле

Потешко повреден малолетен пешак во село Дабиле

На 23.11.2023 во СВР Струмица било пријавено дека во 16.20 часот на магистрален пат Струмица – Ново Село, во сeло Дабиле, струмичко, патничко возило „опел астра“ со струмички регистарски ознаки, управувано од М.Д. (35) од село Моноспитово, струмичко, удрило во малолетен пешак од село Дабиле, соопштија денеска од МВР. Во несреќата со тешки телесни повреди […]

Загина тракторист од Дабиле

Вчера во 14:40 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека во село Дабиле, струмичко, П.Б.(75) од село Дабиле, управувајки трактор „имт“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над тракторот и се превртел., сооппштија од МВР. Од здобиените повреди П.Б. починал на местото, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош Струмица. Увид на местото […]

Полицијата за пронаѓањето на телото на удавеното момче од Дабиле

Денеска (23.07.2023) во 09.00 часот со интервенција на Територијалната противпожарна единица Струмица од водите на браната Дрвош било извлечено телото на М.П.(29) од село Дабиле, за кој на 16 јули во 13:30 часот од страна на Итната медицинска помош било пријавено дека влегол во водите на браната, но не излегол. Извршен е увид, лекар од […]

Жител од Дабиле исчезнал во водите на браната кај село

На 16.07.2023 во 13.30 часот во СВР Струмица, од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 13.00 часот М.П.(29) од село Дабиле, струмичко, влегол во водите од браната во близина на село Дрвош, струмичко и не излегол, соопштија денеска од СВР Струмица. За настанот бил запознаен Центарот за управување со кризи и се преземаат мерки за пронаоѓање на […]

Полицијата за синоќешната сообраќајна несреќа кај Дабиле

На 27.06.2023 година во 21:15 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на магистрален пат А4 Струмица-Ново Село, на делница помеѓу селата Дабиле и Босилово се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „мерцедес“, управувано од А.Ѓ. (47) од село Бориево, струмичко и патничко возило „фиат“, управувано од Р.М. (31) од село Костурино, струмичко, двете со […]

Едно лице загина во сообраќајка на излезот од Дабиле

Едно лице на 47 годишна возраст загина во сообраќајна несреќа што се случи вечерва околу 21:30 часот на излезот од село Дабиле, пред крстосницата за Робово. Според информациите од портпаролката на СВР Струмица, Александра Трајанова, во несреќата учествувале автомобили „фиат браво“ и „мерцедес“, а починатиот е возач на „мерцедесот“. Од полицијата повеќе детали за несреќата […]

Одбележан патрониот празник на ООУ „Свети Кирил и Методиј“ во

Учениците и вработените во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Дабиле денеска го одбележаа патрониот празник. Во дворот на училиштето беше изведена богата програма подготвена од учениците и нивните наставници, а за празникот зборуваше директорот Васил Бубев. На одбележувањето на празникот присуствуваа и претставници од општина Струмица.

Тројца повредени во сообраќајка кај Дабиле

Синоќа во 23:10 часот на магистрален пат А4 Струмица – Ново Село, во близина на село Дабиле се случила сообраќајна несреќа во која учествувале патничко возило „фолксваген поло“ со италијанска национална ознака, управувано од В.А.(52) од село Еднокуќево, струмичко, патничко возило „ауди а3“, управувано од М.М.(31) од Струмица и патничко возило „фиат типо”, управувано од […]

Во Дабиле се врши приклучување на домаќинствата на канализацискиот систем

Деновиве започна приклучувањето на домаќинствата на канализацискиот систем во населеното место Дабиле. Договорите за приклучувањето се прават на лице место, односно, во секое домаќинство, што значи жителите нема потреба да доаѓаат во ЈПКД „Комуналец“. Приклучувањето чини 9.300 денари. За неколку денови ќе започне и приклучувањето на канализацискиот ситем во населеното место Просениково

Пронајдени 12 мигранти пред Дабиле

Вчера околу 21:40 часот на регионалниот пат Струмица- село Дабиље, на влезот во селото, полициски службеници запреле патничко возило „алфа ромео 156“, со бугарски регистарски ознаки, управувано од С.Р.(23) од с.Банско, струмичко. При преглед во возилото биле проинајдени 12 мигранти. За настанот бил известен Јавен обвинител, кој дал наредба возачот да биде лишен од слобода […]