fbpx

Tags : Дојран

Пронајден возачот на автомобилот кој излета кај Дојран и загина

МВР соопшти дека на 18.01.2024 во Гевгелија, полициски службеници од Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија и Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода Г.Ш.(39) од Кавадарци, со привремен престој во Гевгелија. По преземени мерки и активности било дојдено до […]

Кај Дојран во сообраќајка загина мигрант од Сирија, друг потешко

МВР соопшти дека синоќа околу 20 часот во близина на Дојран, патничко моторно возило „крајслер“, излетало во провалија, откако претходно не застанало на дадена наредба за запирање од страна на полициски службеници на раскрсница Смоквица и на влез во Валандово, туку продолжило со движење зголемувајќи ја брзината. При извршениот увид е констатирано дека во возилото […]

Почна реконструкцијата на колекторскиот систем и новата пречистителна станица во

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод почеток на санација и реконструкција на колекторски систем и отпочнување на постапка за изградба на нова пречистителна станица во Дојран. На настанот присуствуваа и се обратија и министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова, амбасадорот […]

СМАРТ опрема во општина Дојран

Во рамките на проектот „Туризмот – иднината на регионот!“,  Центарот за развој на Југоисточниот плански регион набави СМАРТ опрема за општина Дојран. Набавени и поставени се полнач за електрични автомобили, 20 Е – велосипеди со паметни брави и две градски информативни ЛЦД табли (информативни тотеми). Поставена е и безжична опрема за wireless хот спот интернет […]

Министерот Бочварски и директорот Закоњшек ја промовираа „Европска недела на

Зелената агенда е висок приоритет на Министерството за транспорт и врски со што преземаме низа мерки и активности за нејзина промоција како политика на Владата за заштита на животната средина и намалување на аерозагадувањето, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски при денешната посета на општина Дојран. Министерот заедно со директорот на Постојаниот Секретаријат […]

Полициски билтен:откриени крадци од Дојран, уапсен пироман од Али Коч

На 19.09.2023 во 00:30 часот, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија ги лишиле од слобода Р.Б.(27) од село Николиќ, општина Дојран и С.С.(31) од Нов Дојран. При претрес во нивните домови, извршени со судска наредба, биле пронајдени и одземени повеќе предмети кои потекнуваат од тешки кражби и кражби извршени во туристички капацитети и викенд куќи на подрачјето на […]

Видео: Изгаснат е пожарот меѓу Богданци и Дојран

Директорот на ЦУК, Атојанче Ангелов, објави дека е изгаснат пожарот меѓу Богданци и Дојран, кој избувна денеска на пладне во атарот на село Селемлија, во близина на границата со Грција. Фото: ЦУК

Голем пожар на отворено на границата со Грција, меѓу Богданци

Денеска на пладне избувнал голем пожар на отворено меѓу Богданци и Дојран на границата со Грција во атарот на село Селемли. Како што информираше директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, пожарот го гаснат два авиони „Ер трактор“ и пожарникари од Гевгелија и екипи на ЈП „Национални шуми“. Повеќе од видео изјавата на Ангелов.

Дождот, хеликоптерот на МВР и пожарникарите го изгаснаа пожарот кај

Изгаснат е големиот пожар што денеска на пладне избувна пред селото Николиќ, во Дојран. Според информациите од Центарот за управување со кризи дождот кој заврнал околу 20 часот помогна целосно д абиде изгаснат пожарот, а и со дејестувањето на полицискиот хеликоптер претходно пожарот бил локализиран. -Денеска Одделот за воздухопловни единици при МВР дејствуваше во реонот […]

Голем пожар избувна кај селото Николиќ, во Дојран

-Силен пожар изби во близина на Дојран кон Николиќ. Постои опасност од негово брзо ширење поради ветрот. Упатен е големиот хеликоптер на МВР со ведро под три тона, информираа од Центарот за управување со кризи. Според информациите оттаму пожарот се шири бргу заради силниот ветар, а го гаснат пожарникари од Дојран, Валандово, Гевгелија и ЈП […]