fbpx

Tags : Дојран

Полициски билтен: Тепачки во Стар Дојран и село Бучим

Вчера во Полицискoто одделение Нов Дојран било пријавено дека во 04:30 часот во угостителски објект во Стар Дојран бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помегу А.М.(40) од Куманово и М.Ј.(33) од Стар Дојран. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава. На 13 септември 2020 година во Полициската станица Радовиш, […]

Граничниот премин Дојран-Дојрани затворен за товарен сообраќај

Министерството за внатрешни работи  ги известува граѓаните дека до граничната служба на граничниот премин „Стар Дојран“ од страна на грчката гранична служба од граничниот премин ,, Дојрани“ , а во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки  за ковид-19, доставено е известување дека грчкиот граничен премин ,,Дојрани“ ќе биде затворен за патнички и товарен сообраќај во периодот од […]

Кадети-риболовци од СРРК „Крап“ од Радовиш учествуваа на државното првенство

Со почитување на сите безбедносни мерки и протоколи дечињата- кадети во Категоријата „У 15“ го започнаа првото натпреварување во Спорски риболов оваа година. Натпреварот се одржа во саботата и недела на кејот на Дојранското езеро, а учествуваа шест екипи од градовите Радовиш, Велес, Струмица, Кавадарци, Охрид. Оваа беше прво натпреварување во некој спорт воопшто на […]

Акција за чистење на каналот Ѓолај на Дојранското езеро

На грчката страна од Дојранското езеро во тек е акција за расчитување на истечниот канал од езерото, наречен „Ѓолај“. Акцијата ја реализира регионалното комунално претпријатие од Килкис. Изведувачите се надеваат дека повторниот развој на крајбрежниот појас наскоро ќе биде реалност и дека сегашната слика на напуштеното езеро на тој дел, конечно ќе се промени. Каналот […]