fbpx

Tags : Градашорци

Започна изградбата на улицата во Градашорци од Домот на културата

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов направи увид во стартот на градежните работи на улицата во Градашорци која води од Домот на културата кон индустриската зона. Улицата се гради во  рамки на Проектот за поврзување на локални патишта кој се реализира од страна на Министерството за транспорт и врски со финансиска поддршка од Светска Банка […]

Пакетчиња за децата од социјално загрозените семејства во Градашорци

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, на децата од социјално загрозените семејства во Турското маало во село Градашорци им подари пакетчиња. -Ова е период на празници, период  на кој  сите му се радуваме а посебно децата. Со овој чин на дарување, на дечињата од социјално загрозените семејства во т.н.  Турско маало им  пренесовме дел од […]

Исчистен отворениот канал во Градашорци

Се чистеше отворениот канал во населеното место Градашорци, од каде со механизација се отстранети околу 60 м3 наносен материјал, главно тиња, кал и вегетација. Според информацијата од претставникот на ЈПКД  „Турија“, Василево  исчистен е целиот канал, во должина од околу 250 метри со што се нормализира неговата функационалност односно целосно е подготвен за прифаќање на атмосферските  […]

Каналот во Градашорци се гради со предвидената динамика

Градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев заедно со претставник од општинското Одделение за урбанизам и  претставник од компанијата Хидроинженеринг- задолжена за надзор над градежните активности во општината, изврши увид во текот на градежните активности на изградба на каналот за прифат на атмосферски води во населеното место Градашорци. -Работите се одвиваат со предвидената диманика, се е […]

Потешко повреден жител на Градошорци по пад од мотор

Вчера во 06:20 часот било пријавено дека на магистрален пат Струмица – Радовиш, во близина на крстосница за село Василево, М.В.(21) од село Градашорци, струмичко, управувајки мотоцикл „јијинг“, со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот. Во незгодата мотоциклистот се здобил со тешки телесни, констатирани во Медицински центар Струмица, каде бил пренесен за […]