fbpx

Tags : градинка

Отворена сензорна соба во Градинката „Виножито“

Градоначалникот Костадин Костадинов заедно со амбасадорот на Народна Република Кина во Република Северна Македонија, Џанг Ѕуо и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, денеска ја посетија новата градинка „Виножито“ во која беше отворена сензорна соба, донација од Амбасадата на Кина. Градоначалникот Костадинов во изјавата за медиумите го потенцираше континуираниот влог на општина Струмица […]

Ковачевски од Струмица: Згриживме над 300 деца во најголемата установа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, беше во посета на Јавната установа –детска градинки „Виножито’’, во Струмица, најголемата изградена установа за ран детски развој во државата, во рамки на Проектот за подобрување на социјалните услуги на Министерството за труд и социјални услуги и Светска банка. Со премиерот Ковачевски, беа и министерката за […]

Отворено инклузивно игралиште во градинката „Детска радост“

Градоначалникот Костадин Костадинов, министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Рената Младеновска, денеска го отворија инклузивното игралиште во клонот 3 на градинката „Детска радост“ во Струмица и поделија дополнителни играчки на дечињата. -Пуштањето во употреба на инклузивното игралиште е плод на одличната соработка помеѓу општина Струмица […]

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува деца за политички цели-извршен вонреден инспекциски надзор

Министерството за труд и социјална политика ја известува јавноста дека во врска со случајот на „претепано 10 месечно дете во градинка во Гевгелија“ како што тоа беше пренесено од медиумите, а изјавено од член на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на своите надлежности спроведе вонреден инспекциски надзор, соопштија денеска од ова министерство. Од страна на […]

Тренчевска: Децата од Општина Струмица добија нова модерна детска градинка

Децата од Општина Струмица добија нова модерна детска градинка, најголема во оваа општина, која е подготвена да згрижи 307 дечиња од предучилишна возраст, објави министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска. -Заедно со премиерот Димитар Ковачевски и градоначалникот на Општина Струмица, Костадин Костадинов, а во присуство на деца, родители, вработени во градинките, општината, и […]

Шахпаска: Село Ангелци ја добива првата градинка, достапна и за

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска го посети селото Ангелци, во општината Василево, за да направи увид на градржни работи на градинката во која ќе бидат згрижени 53 дечиња до шест годишна возраст. Освен децата од ова село во градинката која е дел од Јавната Установа  „Прва радост“ ќе бидат згрижени и […]

Се интензивира доградбата на градинката во Градскиот парк

Со подобрувањето на временските услови се интензивира доградбата на „Клон 2“ на градинката „Детска радост“ во Големиот градски парк, објави денес градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Освен за доградбата, обезбедени се и средства за опремување на просториите со што ќе се создадат соодветни услови за згрижување на деца од предучилишна возраст. Оваа доградба е со […]

Нема зголемено отсуство на деца од градинката по вчерашниот случај

Само 20 отсто од вкупниот број на деца, кои се згрижени во клоновите на градинката „Детска радост“ од Струмица, денес не биле донесени во градинка, откако вчера беше регистриран првиот случај на заразено петгодишно дете со Ковид-19. Директорот Васил Бубев смета дека отсуството многу малку е предизвикано од вчерашниот случај и дека градинката продолжува да […]