fbpx

Tags : концерт

„Џамбо Агушеви оркестар“ со концерт за паметење во Тирана

„Џамбо Агушеви оркестар“, во организација на македонскиот КИЦ во Тирана настапија на фестивалот ,,Clouds“ со двочасовен концерт за паметење, соопштија од Министерството за култура. „Просторот кој се наоѓа во центарот на градот, беше исполнет до последно место со публика. Агушеви настапија супериорно, величествено убаво, свиреа технички совршено во манир на големи светски артисти, плетејќи мрежа […]

Костадинов на годишниот концерт на Музичкото училиште „Боро Џони“

-Струмица е горда на музичкото училиште „Боро Џони“ кое секоја година докажува со факти дека е во самиот врв на македонската основна музичка наобразба. За тоа зборуваат бројните награди и признанија кои учениците, предводени од нивните ментори, ги добиваат на разни државни и меѓународни натпревари, во конкуренција на многу свои врсници од земјата и странство. […]

Фондацијата „Елеуса на 25 април организира хуманитарен концерт „Звукот на

Интегрално соопштение од Фондацијата „Елеуса“ Ви го најавуваме одржувањето на првиот хуманитарен концерт „Звукот на човечноста“ што ќе се одржи на 25 април 2023 г. во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица во организација на Елеуса Фондација. Освен, што ова е прв настан од ваков вид, кој го впишуваме во хуманитарното портфолио на нашата организација, ова […]

Концерт на фолклорна низа „Во ритамот на традицијата“ на СОФ

Вечерва во 20:00 часот во Амфитеатар/ градскиот парк ќе се одржи Концерт на фолклорна низа „Во ритамот на традицијата“.Шестиот тиот ден од Струмица Опен Фестивал е резервиран за македонската фолкорна традиција и богатство. Вечерашниот настан е за сите љубители и негувачи на македонското фолклорно богатство. Во ритамот со традицијата  „Фолклорна Низа“ ќе се претстави на […]

Уникатен настан во Босилово-концерт од инструменти направени од отпад

Автори и исполнувачи се Љубен Маџиров и Ставро Ангелаков. В недела, на 17 јули со поќеток во 20:00 часот, во Дом на културата – Босилово, ќе се одржи необичен концерт со инструменти направени од отпад. Тоа ќе биде првиот настан од Босилово – Културно лето, објави градоначалникот Ристо Манчев. -Целта на „Креативна рециклажа“ е да […]

Фолкорен концерт во Сушево

На 25 овој месец, на вториот ден од големиот христијански празник Воскресение Христово-Велигден, под покровителство на општина Василево,  КУД „Сушевски бисери“ од село Сушево, организира фолклорен концерт, насловен како „Во чест на големата радосна вест“. Во ритамот на македонската фолклорна музика ќе бидат изведени ора кои го отсликуваат животот на македонската нација низ вековите. Како […]