fbpx

Tags : Мигранти

Откриени 94 мигранти на патот Радовиш-Штип

Вчера околу 21:30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино, при сообраќајна контрола од полициски службеници од СВР Штип било дадено знак за запирање на товарно моторно возило „волво“ со скопски регистарски ознаки управувано од засега непознато лице, кој бил во придружба со уште едно лице.Возачот го запрел товарното возилото по што веднаш со […]

Во еден ден и на исто место полицијата откри 89

Вчера околу 05:00 часот на место викано „Раборска крстосница“, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Б.И., кој управувал возило со кичевски регистарски ознаки. При запирање на возилото, тој се обидел да побегне, но бил спречен, а по извршен преглед на возилото биле пронајдени 39 лица мигранти (35 од Сирија и четири […]

Србин фатен како превезува мигранти

Синоќа околу 23:15 часот на регионален пат село Давидово – Гевгелија, полициски службеници запреле патничко возило „цитроен“ со српски национални ознаки, управувано од С.С.(35) од Врање, Република Србија. При преглед во возилото биле пронајдени 12 мигранти од Сирија. Возачот С.С. бил приведен во полициска станица за понатамошна постапка. За настанот бил запознаен Јавен обвинител и […]

Министерот Чулев за сообраќајните несреќи во Струмица во кои учествуваа

Сообраќајните несреќи се расветлени, но но дел од транспортерите не се фатени. Секторите за внатрешни работи Струмица и Штип преземаат оперативни активности во оваа насока за идентификување и пронаоѓање и мислам дека веќе има напредни оперативни сознанија за нивно идентификување и нормално е дека ќе биде покрената кривична одговорност за нив, рече министерот за внатрешни […]

Комбе со мигранти излета на патот Струмица-Костурино

Синоќа околу 20:50 часот, на магистралниот пат Струмица – Валандово, кај Раборска раскрсница се случила сообраќајна незгода во која комбе возило со битолски регистарски таблички, кое превезувало мигранти, се превртело, информираше Хризантема Рендевска, портпаролка на СВР-Струмица Во незгодата 7 мигранти се здобиле со повреди, од кои четворица со потешки повреди. Возачот на комбето се дал […]

Полно комбе со мигранти направи карамбол на „Младинска“

Комбе, управувано од возач од Кочани, во кое се превезувале поголем број мигранти, денес во 11:50 часот предизвика тешка сообраќајка на крстосницата на улиците „Младинска“  и „Браќа Минкови“ во Струмица. Во несреќата се повредени три лица, кои се пренесени во струмичката болница на натамошно лекување. Според очевидци комбето се движело со голема брзина, најверојатно да […]

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија

Синоќа околу полноќ во близина на базата на Македонија пат кај Гевгелија, во камион со скопски и полуприколка со струмички регистарски табли, полицијата откри 211 мигранти. Од нив 159 се државјани на Бангладеш, додека 52 се од Пакистан. Возилото било запрено за контрола по претходно добиени сознанија дека во истото се превезуваат лица кои илегално […]

Откриени девет мигранти на патот Радовиш-Свети Николе

Вчера околу 17.30 часот во СВР Штип било пријавено дека на магистралниот пат Радовиш – Свети Николе од полициски службеници од Полициска станица Штип, по претходно добиено известување, биле пронајдени девет лица-мигранти од Сирија. За настанот е известен Јавен обвинител и по негова наредба лицата- мигранти се пренесени во ПТЦ „Винојуг“ Гевгелија. Извор: МВР-билтен

Шверцер оставил 17 мигранти и автомобил па избегал кај Радовиш

Седумнаесет мигранти биле пронајдени на магистралниот пат Струмица – Штип, а во нивна близина било пронајдено возило. Според информациите на МВР, вчера во 21 часот под надвозникот, кај клучката за Радовиш, од полициски службеници биле пронајдени 17 мигранти, од кои двајца од Пакистан, еден од Сомалија, пет од Иран и девет од Авганистан. Во близина […]

Откриени 64 мигранти во камион кај Струмица, возачот избегал

Во камион со скопски регистарски ознаки, при полициска контрола на регионалниот пат Валандово-Струмица, биле откриени 64 мигранти од Бангладеш. Возачот избегал, а лицата се сместени во ПТЦ „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка. „Вчера околу 19 часот на регионалниот пат Валандово–Струмица на влез во Струмица полициски службеници од СВР Струмица забележале товарно моторно возило ‘ивеко […]