fbpx

Tags : Одбојка

„Златниот“ сет трагичен за одбојкарите на Струмица Никоб

Одобјакрите на Струмица Никоб вечерва не успееја да изборат пласман во второто коло на Лигата на шампионите на ЦЕВ, откако во Скопје во салата на СПЦ „Јане Сандански“, ја анулираа првичната предност на холандскиот шампион, Динамо Апелдорн од 3:0 во сетови победувајќи со 3:1. Но, златниот сет, кој требаше да го одлучи патникот за второто […]

75 години одбојка во Струмица-меѓународен турнир од денеска до 11

-75 години традиција, 75 години одбојка во Струмица. Создаваме бренд за препознавање и почит на Македонската одбојка. По тој повод ОК Струмица Никоб ви претставува еден квалитетен турнир со екипи од европски шмек, објави тренерот Кире Ричлиев. Турнирот започнува денеска, со воведниот натпревар меѓу екипите на Струмица Никоб и Будва од Црна Гора, а ќе […]

Работнички од Скопје победник на турнирот на Наковски волеј

Одбојкарките на Работнички од Скопје се победници на Меморијалниот турнир во чест на долгогодишниот спортски работник Илија Караманов, што и годинава во Струмица успешно го организираше Наковски волеј од Струмица. Иако од меѓународен карактер, поради состојбата со Ковидот, на турнирот годинава учествуваа само тимови од Македонија. „Годинава учествуваа екипи од Скопје и од Струмица. Првото […]

Одбојка:Без Филип Маџунков за првите три натпревари во евроквалификациите

И покрај тоа што се чувствуваше подобро и ја мина долгата терапија, Филип Маџунков, сепак, нема да може да настапи во првата половина од квалификациите за Европското првенство 2021. Нашиот среден блокер се уштеима проблеми со коленото, па селекторот Никола Матијашевиќ евентуално ќе може да го користи за натпреварите од четврток до сабота, коишто формално […]

Џио Струмица го продолжи договорот и со Тиме Ричлиев

Актуелниот македонски одбојкарски шампион Џио Струмица продолжува со формирање на тимот за новата сезона. Откако претходно раководството на Џио Струмица потпиша договори со Владо Милев и со Васе Михаилов и го продолжи договорот на Ристо Николов, струмичани го обезбедија потписот и на Тиме Ричлиев. Ричлиев беше дел од тимот кој доминираше во македонскиот шампионат минатите […]

Никола Ѓоргиев промовиран во Инегол: Доаѓам во одличен тим со

Никола Ѓоргиев денеска ја имаше и својата официјална промоција во новиот клуб Инегол Беледиеспор, со кој македонскиот репрезентативец потпиша едногодишен договор. Тој ја мина ланската сезона во германскиот прволигаш Фридрихсхафен, а трансферот во Инегол претставува камбек на Ѓоргиев во турската одбојка, каде во периодот од 2011 до 2014 година со успех го носеше дресот на […]

Струмичанецот Љафтов и наредната сезона ќе го носи дресот на

Македонскиот одбојкарски репрезентативец Александар Љафтов и наредната сезона ќе го носи дресот на Хебар од Пазарџик, со кога минатата сезона го освои бугарскиот одбојкарски куп.   „Веќе четврта година сум во клубот, условите се одлични и структурите на клубот се најпрофесионално ниво. Уште од почетокот овде сум одличен прифатен и мора да потенцирам дека публиката е најдобра […]