fbpx

Tags : прес конференција

Тренчевска: Ги мапиравме најранливите граѓани, исплатата на финансиска поддршка започна

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска во Струмица оддржа прес конференција за медиумите за финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани согласно Законот за финансиска поддршка за ранливи категории на граѓани за справување со енергетската криза. Во своето обраќање пред медиумите министерката се осврна на досегашните антикризни мерки креирани од Владата започнувајќи од […]

Прес конференција на Борче Цветков, нов претседател на ОО СДСМ

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија назначи нов Претседател на Општинската Организација на СДСМ во Струмица. Претседателското столче во Општинската Организација го презеде Борче Цветков, кој веќе 15 години е активен член на партијата и протагонист на голем број партиски активности и изборни процеси. “Пред сѐ, би сакал да нагласам дека сум исклучително благодарен за довербата која […]

Костадинов:Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата Општина

Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата Општина, како модерна и европска Струмица, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја започна денешната прес конференција, еден месец по извршувањето на градоначалничката функција. Пред новинарите зборуваше за реализацијата на активностите во првиот месец од неговиот мандат.

Заев: Постапуваме по насоката што ја дадоа граѓаните – Да

Прес-конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Дозволете на почеток, најпрво да им се заблагодарам на партнерите во владината коалиција, кои денес во текот на целиот ден, јасно порачаа дека остануваме сите заедно на демократскиот и европскиот пат и ги потврдија своите заложби државата да продолжи да се движи […]

Костадинов најави изградба на велосипедска патека низ Струмица

Интегрален текст од обраќањето на прес конференцијата на Костадин Костадинов, кандидат за градоначалник на Струмица од СДСМ Драги Струмичани и Струмичанки,Согледувајќи ја потребата од неопходни инфраструктурни зафати, во соработка со ЕУ, Општината реализираше студија за изградба на 7 километри велосипедска патека низ градот. Оваа иницијатива е произлезена како резултат на долгогодишната соработка со големиот број […]

„Култура или Фискултура“ бара в.д. директор на Центарот за култура

Интегрален текст од прес конференцијата на актерката Ангелина Ангелова: На ден 8.7.2021 година Управниот суд, постапувајќи по тужбата на двете одбиени кандидатки на конкурсот на Министерството за култура за назначување на генерален директор на НУЦК „Антон Панов“ – Струмица, донесе пресуда со која се поништува Решението на Министерството за култура за избор на Васил Бубев […]

Прес конференција за 10. јубилејно издание на „Струмица опен фестивал“

Објавена програмата од 20 настани 5 недели по 4 дена. Опис на сите настани, објава на сите гости и естрадни уметници и одговори на сите прашања за овогодинешната манифестација ⭐Струмица Опен Фестивал 2021

Клучни поенти од прес конференцијата на министерот Филипче

Почнавме со интензивни подготовки за процесот на вакцинација од ковид-19, го подготвуваме здравствениот систем за ефикасен начин на вакцинација. Обезбедивме 833 илјади вакцини за 400 илјади граѓани преку КОВАКС механизмот. Покрај овој механизам, веќе се доставени барања за директни договори за вакцини до две светски компании Астра Зенека и Фајзер. И третиот механизам е механизмот […]

Клучни поенти од прес конференцијата на министерот за здравство Венко

Епидемијата го достигна пикот пред една недела, оттогаш бројките се стабилизирани. Тие се во ниво на едно плато и тоа ни укажува дека Р0 факторот на преносливост е практично 1. Позитивно е што бројот на активни случаи полека се стабилизира, што исто така се регистрира и во Европа; До 22 ноември глобално се регистрирани над […]