fbpx

Tags : пронајдени

Пронајдени неексплодирани убојни средства на границата со Грција, во гевгелиско

Регионалниот ЦУК Струмица, известува дека преку Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК, е добиена дојава за пронајдени стари неексплодирани убојни средства (НУС), кај село Моин, Општина Гевгелија, во близина на границата со Република Грција, и веднаш е известен пиротехничар од ДЗС Струмица за безбедно да се отстранат опасните стари неексплодирани убојни средства. […]

Пронајдени исчезнатите малолетници брат и сестра од Сушица

Вчера при преземање на мерки за пронаоѓање на двете малолетни деца од село Сушица кои на 18.04.2024 беа пријавени дека се оддалечиле од домот, полициски службеници од Полициската станица Струмица утврдиле дека се вратиле дома, соопштија денеска од СВР Струмица Инаку, на 18 април во 13:10 часот во Полициската станица Струмица, Д.Ѓ.(36) од село Сушица, […]

Кај четворица радовишани пронајдени кокаин и марихуана

На 29.07.2023 година во 00.50 часот на паркинг простор на планина Плачковица полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода Ј.Р. (26) од Радовиш и Ѓ.И. (29) од село Раклиш, радовишко, затоа што при преглед кај Ј.Р. бил пронајден кокаин, информираа денеска од СВР Струмица. Во службен разговор извршен со него […]

Пронајдени 14 мигранти во камион кај Гевгелија

Синоќа околу 22:15 часот во близина на црква во село Прдејци, гевгелиско, полициски службеници од Полициска станица Богородица го лишиле од слобода Д.Б.(34) од Штип, a околу 23.50 часот во Гевгелија од полициски службеници од Полициска станица Гевгелија е лишен од слобода З.В.(44) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење […]

Пронајдени 9 мигранти од Куба и Индија кај Смоквица

Вчера во 21:30 часот кај наплатна рампа Смоквица полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и Граничен премин „Богородица“ ги лишиле од слобода Ф.Д.(19), кој управувал патничко возило „опел вектра“, со штипски регистарски ознаки и 16-годишен совозач, двајцата државјани на Р.Србија, бидејќи при контрола во возилото биле пронајдени 9 лица мигранти. Од нив, шест […]

Пронајдени мигранти од Сирија кај преминот Богородица

Утрово во 05:00 часот полициски службеници од Полициската станица Гевгелија во приколка од товарно возило со српски регистарски ознаки, кое било паркирано на бензинска пумпа во близина на граничен премин Богородица, пронашле пет лица мигранти од Сирија, на возраст помеѓу 20 и 30 години. Мигрантите се предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија.

Кај Богородица пронајдени девет мигранти од Индија

Вчера во 19:00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – село Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ дале знак за запирање на патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, но возилото не застанало и продолжило да се движи со голема брзина кон граничениот премин „Богородица“, соопшти МВР. […]