fbpx

Tags : Спорт

Признание за Зоран Заев за исклучителен придонес за развој и

Во рамките на настанот „Златна Олимпија“ која се одржа во Скопје, а на која беа доделени награди за најуспешните жени во спортот за 2022 година,  Директорот на Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“, Зоран Заев,  доби специјално признание за исклучителен придонес за развој и афирмација на спортот од Олимпискиот Комитет на Северна Македонија. По […]

Даскаловски: Континуирано придонесуваме за развојот на спортот во Струмица

Интегрален текст од обраќањето на прес конференцијата на Марјан Даскаловски, носител на советничката листа на СДСМ Добар ден и еден голем, спортски поздрав почитувани Струмичани! Сите вие кои ме познавате, знаете дека отсекогаш сум бил активен во спортот. Младсум во душа и енергичен и знам дека таа кондиција мора да се одржува. Во ист таковманир […]

Јавен повик до спортските здруженија и други правни лица во

Врз основа на член 39 од Статутот на Општина Струмица (Службен гласник на Општина Струмица бр 5/06), Градоначалникот на Општина Струмица објавува: ЈАВЕН ПОВИК До спортските здруженија и други правни лица во областа на СПОРТОТ од Општина Струмица. Јавниот повик е во рамките на програмата за спорт (L0) за респределба на средства од Буџетот на Општина Струмица за 2021 година. Право на […]

Првото соочување меѓу Академија Пандев и Беласица на први ноември

Струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица првото соочување ќе го имаат на први ноември во рамките на 11 првенствено коло. Инаку, првото коло од новиот шампионат на Македонија ќе се игра на 9. август. Академија Пандев гостува на новиот прволигаш Пелистер, а Беласица на домашен терен ја пречекува екипата на Силекс. Во останатите натпревари, […]

Академија Пандев со четири контролни натпревари пред почетокот на новата

Екипата на Академија Пандев закажа четири од планираните шест контролни натпревари пред почетокот на новата сезона. Првиот контролен натпревар Пандевци ќе го играат на 14 јули против екипата на Македонија Ѓорче Петров, на 18 јули против Силекс, на 25 јули против Кожув и последниот натпревар против екипата на Тиквеш од Кавадарци.

Од 73-тата седница на Владата: Престанува да важи забраната за

Владата на Република Северна Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза), измени и дополнувања на Протоколот за работа на угостителските објекти за сместување (хотели и други угостителски објекти за сместување). На оваа своја седница Владата […]

Беласица и Шкупи заинтересирани за трансфер на Захов

Костадин Захов, еден од нашите најдобри голмани во ПМФЛ, е трансферна цел на најмалку два наши клуба. Имено чуварот на мрежата на Шкендија, бил интересен за Шкупи и Беласица, и чаирчани и струмичани го посакувале искусниот голман во своите редови. И двата клуба засега го немаат решено голманското прашање за во наредната сезона. Шкупи го […]

Струмичанецот Љафтов и наредната сезона ќе го носи дресот на

Македонскиот одбојкарски репрезентативец Александар Љафтов и наредната сезона ќе го носи дресот на Хебар од Пазарџик, со кога минатата сезона го освои бугарскиот одбојкарски куп.   „Веќе четврта година сум во клубот, условите се одлични и структурите на клубот се најпрофесионално ниво. Уште од почетокот овде сум одличен прифатен и мора да потенцирам дека публиката е најдобра […]

Ванчо Стојанов е нов спортски директор на Беласица

Подготвувајќи се за новата натпреварувачка сезона во која се враќа во Првата македонска фудбалска лига, ФК Беласица официјално го именуваше Ванчо Стојанов за нов спортски директор на клубот. Стојанов, кој е поранешен учесник на три олимписки игри како атлетичар и тренер, освојувач на три балкански златни медали и рекордер на повеќе атлетски дисциплини, прогласуван девет […]