fbpx

Tags : Земјоделци

Николовски: 2024 е година на нови мерки во сточарството, 100

Интегрален текст од прес конференцијата на министерот Никловски Почитувани земјоделци, Владата ги усвои предложените годишни програми за работа на министерството за 2024 година. Уште еднаш на дело, како министерство и Влада, докажуваме дека, за нас, земјоделството е важен сектор, но и важна економска гранка за развој на домашната економија и одржлив развој во руралните средини. Водиме […]

Костадинов:Нашите вредни земјоделци заслужуваат пристојни патишта до земјоделските површини

-Нашите вредни земјоделци заслужуваат пристојни патишта до земјоделските површини.Во соработка со Центарот за развој на Југоисточен плански регион и финансиска поддршка од Министерство за земјоделство, се тампонира полски пат од населбата Софилар во Струмица до атарот на селото Ангелци во општина Василево во должина од 1.850 метри, објави струмичкиот градоначалник.. Го слушаме гласот на граѓаните, […]

Министерот Николовски и земјоделците зедно ќе бараат решение за откупната

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, по денешната средба со претставници на производителите на пролетна зелка од Струмичко, изјави дека заедно со земјоделците ќе бараат решение за откупната цена, која деновиве падна на 15 денари за килограм. Според Николовски, има откуп и пласман на пролетната зелка од Струмичко, а за незадолството на производителите […]

Протест на земјоделци од Струмичко заради ниската откупна цена на

Со протест со трактори по улиците на Струмица и едночасовна блокада на крстосницата кај ТЦ „Глобал“ производители на пролетна зелка од повеќе села од Струмичко го искажаа својот револт заради ниските откупни цени. Тие побараа зелката да не се откупува под 30 денари за килограм, како и итна средба со министерот за земјоделство, Љупчо Николовски […]

Градоначалникот Костадинов на средба со земјоделците и откупувачите на зелка

-Со задоволство денеска бевме домаќини на тематската средба што ја организираше министерот за земјоделство Љупчо Николовски со земјоделците и откупувачите на зелка и директорите на државните институции од оваа област, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -На средбата се разговараше за пласманот на зелката по актуелните случувања со војната меѓу Русија и Украина. Се бара […]

„Еуромакс“ ги поддржува земјоделците – нова група на жени добија

Поддршката на жените земјоделци во општините Босилово и Ново Село продолжува. Интересот кај земјоделците за соработка со „Еуромакс  ресоурцес“ и понатаму е голем, а компанијата  по четврти пат донираше приклучна земјоделска механизација на оние кои се пријавија преку проектот за поддршка на женското претприемништво. Одличната соработка на Еуромакс со жителите е поддржана од главниот инвеститор […]

Министерство за земјоделство:Важна информација за земјоделците!

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ!!! Почитувани земјоделци, Со цел непречено извршување на тековните земјоделски активности, Владата на Република Северна Македонија, за земјоделците овозможи исклучок од воведената забрана и посебен режим на движење. Регистрираните земјоделци во Единствениот регистар на земјоделски стопанства (ЕРЗС) кој што го води Министерството за земјотелство, шумарство и водостопанство, дозволите за движање ќе […]

Земјоделци се обучуваат за примена на современи агроеколошки мерки

Во текот на изминатиот период, во рамките на проектот „Управување со сливот на река Струмица“ се спроведуваат обуките на терен на кои учествуваат 50-те грантисти од третиот циклус обуки за спроведување на современи агроеколошки мерки, каде висината на еден грант изнесува 5.000 евра. На овие обуки експерти од областа на овоштарството, градинарство, почви, наводнување и […]

Земјоделци од Струмица и Радовиш ја добија опремата за примена

Во рамките на проектот „Управување со сливот на река Струмица“, градинари и овоштари, добитници на опрема за воведување на современи агроеколошки мерки од третиот циклус на обуки, денес имаа можност да подигнат дел од опремата и тоа електрични ножици, меѓуредни фрези, тракторки фрези, атомизери и друго. Висината на еден грант изнесува 5.000 евра, а во […]

Земјоделци од село Баница со стапови се тепале во Облешево

Вчера во 12.15 часот во Полициската станица Кочани било пријавено  дека на автобуското стојалиште во с.Облешево, поради меѓусебни недоразбирања околу паркирање на возила, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу две групи на лица сите од с.Баница, струмичко, при што биле употребени и дрвени предмети. Од страна на полициски службеници на сите […]