fbpx

Верниците се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј Велики

 Верниците се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј Велики

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи празнична вечерна служба во чест и спомен на Свети Василиј Велики во храмот на Светите Кирил и Методиј во Струмица.

Верниот народ се поклони пред светите мошти на Светителот кои ќе бидат изнесени во храмот и во текот на денешниот ден.

Владиката на сите присутни им подели лепчиња со сребрена паричка со ликот на Свети Василиј Велики.

Фото: Тивериопол.мк

Share via
Copy link