fbpx

Викенд ковид статистика: Струмица со тројца новозаразени од Ковид-19

 Викенд ковид статистика: Струмица со тројца новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 182-Кавадарци 22 -Куманово и Охрид по 20 -Тетово 15 -Битола 11 -Прилеп 9 -Неготино 8 -Велес и Ресен по 7 -Гостивар 6 -Гевгелија 4 –Струмица 3 Струга, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово по 2 -Штип, Кочани, Дебар, Радовиш, Берово, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Починати се 10 лица, по 3 пациенти од Скопје (85г,70г,70г) 2 пациенти од Кавадарци (90г, 59г) и по 1 пациент од Штип (47г), Велес (59г), Кочани (79г), Куманово (82г), и Охрид (68г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Регистрирани се 268 оздравени пациенти од:

-Скопје 160 -Прилеп 28 -Куманово 20-Крива Паланка 14-Велес 9 -Тетово 6-Битола, Кичево и Гевгелија по 4 -Кочани, Берово и Пробиштип по 3 -Гостивар и Богданци по 2 -Кавадарци, Свети Николе, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 543.254 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.163, бројката на оздравени пациенти е 94.729, на починати е 3.195, а бројот на активни случаи изнесува 9.239.

Share via
Copy link