fbpx

Во Струмица 21 новозаразени, нема починати и оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 21 новозаразени, нема починати и оздравени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 169• Велес и Струмица – по 21• Куманово – 17• Охрид и Кавадарци – по 15• Битола – 14• Штип – 13• Кочани – 11• Свети Николе – 10• Прилеп – 6• Тетово – 4• Кичево, Гевгелија и Крива Паланка – по 3• Виница, Кратово и Македонски Брод – по 2• Струга, Радовиш, Дебар, Берово и Демир Хисар – по 1.ид-1

Регистрирани сe 222 оздравени пациенти од:

• Скопје – 118• Штип – 14• Кавадарци – 12• Битола – 11• Прилеп – 10• Кичево – 9• Велес – 8• Кочани – 6• Гевгелија и Ресен – по 5• Кратово и Радовиш – по 4• Неготино и Пробиштип – по 3• Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Гостивар – по 2• Тетово и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица:

по 5 починати лица од Скопје (85г, 81г, 67г, 59г и 56г) и Куманово (82г, 72г, 70г, 67г и 57г), 2 починати лица од Охрид (89г и 38г) и по едно починато лице од Штип (68г), Велес (88г), Ресен (74г), Радовиш (79г) и Валандово (81г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 1.277.428 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337

Share via
Copy link