fbpx

Црн ковид рекорд во Струмица: 6 починати, 21 нови и 20 оздравени

 Црн ковид рекорд во Струмица: 6 починати, 21 нови и 20 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.034 тестирања, а регистрирани се 447 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 191-Куманово 36 -Прилеп 26 –Струмица 21 -Битола 19 -Велес 18 -Тетово 17 -Гостивар 16 -Кочани 15 -Неготино 11 -Охрид 10-Кичево и Радовиш по 7 -Кавадарци 6 -Штип, Берово и Виница по 5 -Гевгелија, Свети Николе и Валандово по 4-Богданци и Крушево по 3 -Струга, Крива Паланка и Демир Хисар по 2 -Ресен, Делчево, Дебар, Пробиштип, Демир Капија, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 30 починати лица: 8 од Скопје (57г, 57г , 60г, 64г, 64г, 67г, 86г и 92г), 6 лица од Струмица (66г, 68г, 72г, 72г, 73г и 77г), по 2 лица од Кичево (56г и 66г), Кочани (69г и 84г), Неготино (75г и 83г) и Прилеп (60г и 73г) и по едно починато лице од Берово (70г), Битола (70г), Гевгелија (76г), Гостивар (73г), Делчево (83г), Кавадарци (78г), Охрид (84г) и Пробиштип (68г).

Регистрирани се 620 оздравени пациенти од:

-Скопје 272 -Куманово 56 -Прилеп 55 -Битола 34 -Велес 25 -Тетово и Охрид по 23 –Струмица 20 -Штип 18 -Гевгелија 15 -Кичево 11 -Струга и Кочани по 10 -Радовиш 7 -Гостивар и Свети Николе по 6 -Ресен и Дебар по 5 -Богданци 4 -Крива Паланка и Виница по 3 -Кавадарци и Македонски Брод по 2 -Неготино, Берово, Валандово, Демир Хисар и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 716.173 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.569, бројката на оздравени пациенти е 131.530, на починати е 4.772, а бројот на активни случаи изнесува 15.267.

Share via
Copy link