fbpx

Девет новозаразени и седум оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Девет новозаразени и седум оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 137-Куманово 17-Тетово 13-Прилеп 13-Гостивар 10-Штип 4-Битола 7-Велес 15-Охрид 10-Струмица 9-Кавадарци 10-Струга 3-Кичево 8-Свети Николе 1-Гевгелија 6-Неготино 1-Дебар 11-Ресен 5-Крива Паланка 1-Радовиш 4-Берово 1-Делчево 6-Пробиштип 3-Виница 2 -Македонски Брод 1-Богданци 3-Кратово 3-Крушево 3.

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од:-Скопје 444-Куманово 13-Тетово 9-Прилеп 22-Гостивар 11-Штип 7-Велес 11-Охрид 46-Струмица 7-Кавадарци 19-Струга 34-Кочани 2-Свети Николе 2-Гевгелија 8-Неготино 6-Радовиш 3-Берово 3-Делчево 1-Пробиштип 1-Виница 1-Македонски Брод 3-Крушево 2-Демир Капија 1-Пехчево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90124, бројката на оздравени пациенти е 76045, на починати е 2768, а бројот на активни случаи изнесува 11311.

Share via
Copy link