fbpx

Двајца нови и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца нови и 4 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.688 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 55• Битола – 17• Штип – 4• Прилеп и Кавадарци – по 3• Велес, Гостивар и Струмица – по 2• Куманово, Тетово, Охрид, Кичево, Неготино, Ресен, Радовиш и Берово – по 1Од вкупниот број на позитивни (96), регистрирани се 14 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид на возраст од 85 години. Пријавеното лице е починато на 04.04.2022 година, во домашни услови. Кај починатото лице е регистриран коморбидитет.

Регистрирани сe 177 оздравени пациенти од:

• Скопје – 81• Битола – 24• Охрид – 12• Кавадарци – 8• Гостивар и Кичево – по 7• Прилеп – 6• Куманово, Ресен и Делчево – по 5• Струмица – 4• Гевгелија и Свети Николе – 3• Неготино – 2• Тетово, Радовиш, Виница, Крушево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.992.684 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.390, бројот на оздравени пациенти е 298.099, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.030

Share via
Copy link