fbpx

Двајца починати, 32 нови случаи и 15 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца починати, 32 нови случаи и 15 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 580 -Битола 113 -Куманово 75 -Прилеп 59 -Велес 50 -Охрид 43 -Кавадарци 41 -Тетово 38 -Гостивар 36 –Струмица 32 -Штип 31 -Кочани 30 -Гевгелија 27 -Ресен 24 -Кичево 22 -Радовиш 14 -Струга 13 -Берово 12 -Неготино 10 -Крива Паланка и Валандово по 9-Виница 8 -Богданци 7-Делчево 6 -Свети Николе и Македонски Брод по 5 -Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар по 4 -Крушево 3 -Кратово и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г).

Регистрирани се 457 оздравен пациент од:

-Скопје 133 -Прилеп 46 -Кавадарци 35 -Куманово 34 -Велес 22-Гостивар 20 -Штип 19 -Тетово и Неготино по 18 -Битола, Гевгелија и Струмица по 15 -Кочани 12 -Кичево 8-Свети Николе 7-Берово 6 -Радовиш и Пробиштип по 5-Ресен, Делчево и Виница по 4 -Валандово 3-Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод по 2 -Охрид, Кратово и Демир Хисар по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

Share via
Copy link