fbpx

Двајца починати, шест новозаразени и 19 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца починати, шест новозаразени и 19 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 174-Куманово 17-Штип 19-Прилеп 12-Тетово 26-Велес 12-Битола 20-Охрид 1-Кавадарци 3-Гостивар 56-Гевгелија 1-Струмица 6-Крива Паланка 4-Радовиш 1-Крушево 3-Кочани 4-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Берово 1-Валандово 2-Виница 1-Делчево 7-Свети Николе 7-Кичево 3-Неготино 4.

Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г ), тројца од Куманово (67, 82 и 79г), еден од Штип (79г), двајца од Прилеп (68 и 69г), еден од Тетово (84г), еден од Велес (73г), двајца од Битола (88 и 77г), еден пациент од Охрид (82г), еден од Кавадарци (73г), четири пациенти од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), еден од Дојран – ПЕ Гевгелија (65г), двајца од Струмица (48 и 75г), еден од Радовиш (76г), еден од Кочани (67г), двајца од Берово (70 и 53г) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од:

-Скопје 210-Куманово 35-Дебар 8-Штип 25-Прилеп 53-Тетово 38-Велес 26-Битола 3-Кавадарци 14-Гостивар 18-Гевгелија 5-Струмица 19-Крива Паланка 6-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 12-Пробиштип 4-Македонски Брод 2-Берово 4-Валандово 3-Делчево 8-Кратово 6-Свети Николе 18-Неготино 6.

Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, на починати е 1546, а бројот на активни случаи изнесува 20687.

Share via
Copy link