fbpx

Еден починат и 8 нови од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 8 нови од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 2.592 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 101• Прилеп – 12• Битола – 10• Велес и Струмица – по 8• Кавадарци, Куманово и Охрид – по 7• Ресен – 6• Штип – 4• Гевгелија, Демир Хисар и Неготино – по 3• Богданци, Делчево, Кичево и Пробиштип – по 2• Дебар, Кочани и Крива Паланка – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица:

3 починати лица од Скопје (46г, 58г и 89г), по 2 починати лица од Прилеп (73г и 80г) и Охрид (59г и 88г), по едно починато лице од Берово (53г), Струмица (65г), Битола (80г), Кавадарци (80г), Куманово (83г), Ресен (88г) и Кичево (91г). Од пријавените, 13 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Регистрирани сe 193 оздравени пациенти од:

• Скопје – 78• Кавадарци – 20• Битола – 18• Прилеп – 14• Куманово – 12• Охрид – 10• Велес – 7• Делчево – 5• Штип, Гевгелија и Кратово – по 4• Струга, Неготино, Пробиштип и Македонски Брод – по 2• Тетово, Гостивар, Кичево, Ресен, Берово, Виница, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.521.642 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.285, бројот на оздравени пациенти е 207.948, на починати е 7.815, а бројот на активни случаи изнесува 5.522

Share via
Copy link