fbpx

Нови 11 случаи во Струмица и 2 оздравени од Ковид-19

 Нови 11 случаи во Струмица и 2 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 5.809 тестирање, а регистрирани се 518 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 179• Тетово – 96• Гостивар – 65• Куманово – 35• Кичево – 29• Струга – 20• Битола – 14• Охрид и Струмица – по 11• Дебар – 10• Кавадарци – 7• Велес – 6• Кочани – 5• Прилеп и Берово – по 4• Штип, Виница и Македонски Брод – по 3• Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево и Пехчево – по 2• Крива Паланка, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 4 починати лица:

2 од Скопје (71г и 88г), по еден од Тетово (75г) и Дебар (67г).

Регистрирани сe 31 оздравени пациенти од:

• Скопје – 13• Куманово – 6• Гостивар – 5• Тетово – 4• Струмица – 2• Битола – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.028.102 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.681 бројката на оздравени пациенти е 150.587, на починати е 5.513, а бројот на активни случаи изнесува 2.581

Share via
Copy link