fbpx

Пет новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Пет новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 111 -Прилеп 29 -Кавадарци 20 -Охрид 13 -Неготино 10-Битола 9 -Гостивар 7 -Куманово и Велес по 6 -Тетово и Гевгелија по 5 -Струмица и Штип, Струга и Ресен по 4 -Кочани, Делчево и Виница по 3 -Кичево, Дебар, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево, Богданци по 1.

Починати се 16 лица, 5 пациенти од Прилеп (83г, 75г, 75г, 73г, 49г), 3 пациенти од Охрид (85г, 83г, 77г), 2 пациенти од Скопје (78г, 62г) и по еден пациент од Куманово (76г), Крива Паланка (76г), Струга (68г), Гевгелија (75г), Кочани (83г) и Неготино (67г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 151 оздравени пациенти од:-Скопје 86 -Велес 17 -Прилеп 15 -Тетово 7 -Куманово 6 -Крушево 4 -Гевгелија 3 -Битола, Кичево, Виница, Кратово по 2 -Штип, Кочани, Дебар, Крива Паланка, Радовиш по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

Share via
Copy link