fbpx

Расте бројот на заразени од Ковид-19 во Струмица-нови 20

 Расте бројот на заразени од Ковид-19 во Струмица-нови 20

Во последните 24 часа направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 280• Битола – 52• Охрид – 32• Кавадарци – 31• Прилеп – 28• Струмица – 20• Куманово – 13• Гевгелија – 11• Кичево – 9• Штип и Ресен – по 8• Валандово – 7• Велес – 6• Струга и Неготино – по 5• Тетово и Радовиш – по 4• Кочани – 3• Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2• Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Богданци и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица:

3 починати лица од Скопје (57г, 64г и 81г), две починати лица од Битола (46г и 80г) и по едно починато лице од Охрид (76г) и Прилеп (73г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 298 оздравени пациенти од:

• Скопје – 171• Битола – 19• Прилеп – 15• Кавадарци – 12• Куманово – 10• Велес – 8• Штип, Ресен и Гостивар – по 7• Охрид и Гевгелија – по 6• Крива Паланка и Богданци – по 4• Кочани, Македонски Брод и Берово – по 3• Кичево, Неготино, Радовиш и Демир Хисар – по 2• Тетово Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Виница – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.597.512 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.049, бројот на оздравени пациенти е 211.846, на починати е 7.960, а бројот на активни случаи изнесува 5.243

Share via
Copy link