fbpx

Регистрирани 11 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Регистрирани 11 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 3.486 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 140• Куманово – 38• Велес и Штип – по 19• Кавадарци – 16• Прилеп и Охрид – по 12• Струмица – 11• Битола – 8• Пробиштип – 6• Тетово и Свети Николе – по 5• Неготино и Крива Паланка – по 4• Струга и Кратово – по 3• Кичево, Кочани и Гевгелија – по 2• Радовиш, Виница, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 10 лица:

3 починати лица од Куманово (32г, 72г и 77г), по 2 починати лица од Охрид (59г и 64г) и Свети Николе (66г и 68г) и по едно починато лице од Крива Паланка (88г), Берово (74г) и Скопје (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 13.09.2021 до 17.09.2021 година. Регистрирани се 2 лица од Гостивар и по едно лице од Куманово, и Ресен на возраст од 46 до 68 години. Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 240 оздравени пациенти од:

• Скопје – 107• Куманово – 27• Штип и Кочани – по 14• Велес – 12• Кавадарци – 11• Прилеп – 10• Битола – 9• Гевгелија – 8• Тетово – 7• Кичево – 6• Кратово и Демир Хисар – по 3• Охрид – 2• Свети Николе, Неготино, Радовиш, Ресен, Делчево, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.323.365 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.891 бројката на оздравени пациенти е 181.031, на починати е 6.831, а бројот на активни случаи изнесува 7.029

Share via
Copy link