fbpx

Шест нови позитивни и 27 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Шест нови позитивни и 27 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 71-Куманово 19-Тетово 6-Прилеп 12-Гостивар 3-Штип 6-Битола 1-Велес 6-Охрид 5-Струмица 6-Кавадарци 8-Струга 11-Кочани 1-Кичево 8-Гевгелија 4-Неготино 8-Дебар 3-Ресен 7-Делчево 2-Радовиш 1-Пробиштип 2.

Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од:

-Скопје 1356-Куманово 51-Тетово 115-Прилеп 11-Гостивар 71-Штип 21-Битола 33-Велес 33-Охрид 81-Струмица 27-Кавадарци 41-Струга 33-Кочани 8-Кичево 22-Свети Николе 8-Гевгелија 10-Дебар 10-Крива Паланка 7-Ресен 14-Радовиш 2-Берово 1-Делчево 17-Виница 10-Пробиштип 2-Валандово 1-Демир Хисар 6-Македонски Брод 2-Богданци 2-Крушево 1-Македонска Каменица 11-Демир Капија 1-Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.

Share via
Copy link