fbpx

Струмица денеска без нов случај на заразен,еден починат и шест оздравени

 Струмица денеска без нов случај на заразен,еден починат и шест оздравени

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес 4 -Кавадарци 2 -Гостивар 7 -Крива Паланка 1 -Кочани 3 -Виница 2 -Делчево 1 -Свети Николе 2.

Починати се 3 лица, пациенти од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 44 -Куманово 5-Прилеп 7 -Тетово 3 -Битола 2 -Кавадарци 1 -Гостивар 3 -Гевгелија 3 –Струмица 6 -Крива Паланка 1-Кочани 7 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Берово 2 -Валандово 2 -Виница 3 -Свети Николе 3 -Кичево 2 -Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21193, бројката на оздравени пациенти е 16397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3996.

Share via
Copy link