fbpx

Струмица со 37 новозаразени и еден оздравен од Ковид-19

 Струмица со 37 новозаразени и еден оздравен од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 218• Тетово – 113• Гостивар – 99• Струмица – 37• Куманово – 34• Кичево – 32• Битола – 17• Струга – 16• Дебар – 9• Велес и Охрид – по 8• Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6• Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5• Валандово – 4• Кочани – 3• Радовиш и Делчево – по 2• Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 6 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (75г и 76г) и Тетово (53 г и 77г), по едно починато лице од Гостивар (58г) и Битола (79г).

Регистрирани сe 22 оздравени пациенти од:

• Скопје – 8• Куманово – 5• Тетово – 4• Гостивар – 2• Струмица-1, Битола и Кочани – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746

Share via
Copy link