fbpx

Tags : апел

СВР Струмица со апел до граѓаните да не се снабдуваат

Во овој период од годината граѓаните се снабдуваат со дрва за огрев на домаќинствата. Во изминатите години во овој период од годината беа констатирани појави кога граѓаните се снабдуваат со огревни дрва од физички лица кои ги доставуваат до нивните домови, без притоа да поседуваат соодветна документација за нив. Секторот за внатрешни работи Струмица континуирано […]

Полицијата апелира да не се пали оган на отворен простор

Се наоѓаме во период од годината кога земјоделците ги подготвуваат своите земјоделски површини за сеидба, при што палат стрништа, меѓи, плевел и други отпадоци. Во минатото бевме сведоци на многу појави кога ваквото неконтролирано палење беше причина за настанување на пожари, со кои се предизвикуваа штети на имотот на граѓаните.Токму поради наведеното Секторот за внатрешни […]

Апел од Општина Ново Село за внимателно возење заради санирање

Општина Ново Село апелира до граѓаните да возат внимателно на патиштата во општината, бидејќи на терен на одредени локации се врши подготовка за санирање и асфалтирање на ударни дупки и истите ќе бидат асфалтирани до сабота, 25 декември, а понатаму следува санација и во останатите населени места.

Градоначалникот Костадинов апелира да не се фрла смет на жардинерија

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов денеска упати апел до граѓаните да не фрлаат смет по жардинерија и на улица. Апелот доаѓа откако е забележано фрлање смет на жардинерија во центарот на градот. Еве ја објавата на градоналникот на Струмица: -Кога зборуваме за ред и дисциплина, паралелно мора да работиме и на подигање на свеста, за […]

Апел од струмичките пожарникари за одговорно однесување во сушниот период

Почитувани сограѓани, поради екстремно високите температури во следните неколку денови и настапување на сушен период (портокалова алертна фаза) зголемена е опасноста од појава на пожари на отворен простор, кои многу лесно можат да се прошират до населените места. ТППЕ Струмица апелира до локалното население да се воздржи од палење плевел и други растителни отпадоци како […]

Апел од Општина Радовиш за заштита од пожари на отворено

Територијата на нашата држава во текот на летниот период се соочува со зачестени полски и шумски пожари кои се помогнати од покачувањето на темпратурите и сушниот период, а човечкиот фактор е посочен како причинител на истите, кои освен што ја загрозуваат животната средина, се закануваат и по животот на граѓаните. Од тие причини Општина Радовиш […]

АПЕЛ: Да помогнеме на Стефан од Струмица

Стефан Таушанов од Струмица на само 32 години води тешка битка. Струмичани многу пати биле  хумани  и сплотени за да помогнат.Да помогнеме и овој пат. Повеќе информации за сите кои сакаат да помогнат, на следниот линк: https://www.gofundme.com/f/help-stefan-taushanov-with-his-cancer-treatment?utm_source=facebook&fbclid=IwAR1LXbas_3DxHGr1q1u1ikel5dabu5e7t2pcwB7KIQVnCvalK1hly64EeMY

„Еуромакс ресоурцес“ со апел до политичарите

Еуромакс ресоурцес како директна странска инвестиција апелира до политичарите да не ја користат во меѓупартиски пресметки и манипулации со полувистини и шпекулации, бидејќи проектот Иловица-Штука може да има силен импакт врз националната економија. Станува збор за инвестиција, чија реализација може веднаш да започне, а значајно ќе помогне за брзо заздравување на македонската економија по штетата […]

МВР со апел до граѓаните за претпазливост: Измамници бараат пари

Во дневниот билтен на МВР сведоци сме на зачестени измами што ги пријавуваат граѓаните, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e со телефонско јавување на измамниците кај постари лица, при што ги доведуваат во заблуда со лажно прикажување на факти дека нивните син или ќерка предизвикале сообраќајна незгода во која е прегазено […]