fbpx

Tags : изгаснат

Видео: Изгаснат е пожарот меѓу Богданци и Дојран

Директорот на ЦУК, Атојанче Ангелов, објави дека е изгаснат пожарот меѓу Богданци и Дојран, кој избувна денеска на пладне во атарот на село Селемлија, во близина на границата со Грција. Фото: ЦУК

Изгаснат е пожарот кај браната „Водоча“

Изгаснат е пожарот кој денеска напладне избувна кај браната „Водоча“ и зафати сува трева. Во гаснењето на пожарот учествувале тројца пожарникари и едно против пожарно возило и со брзата интервенција спречено е негово проширување иако зафатил мал простор. Фото: архива

Дождот, хеликоптерот на МВР и пожарникарите го изгаснаа пожарот кај

Изгаснат е големиот пожар што денеска на пладне избувна пред селото Николиќ, во Дојран. Според информациите од Центарот за управување со кризи дождот кој заврнал околу 20 часот помогна целосно д абиде изгаснат пожарот, а и со дејестувањето на полицискиот хеликоптер претходно пожарот бил локализиран. -Денеска Одделот за воздухопловни единици при МВР дејствуваше во реонот […]

Изгаснат е пожарот кај Богданци

-Пожарот во Богданци е целосно изгаснат, објави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. -Против пожарните тимови се повлекуваат од терен. На лице место е оставена дежурна екипа да внимава да не дојде до повторно разгорување. Изгорени се приближно над 350 ха нискостеблеста деградирана шума, грмушки и трева. Нема штета на 4-те ветерници […]

Шапов: Пожарот кај Ѓавато е изгаснат и нема нови жаришта

Пожарот што избувна вчера (24.07.2022 год.) околу 13:30 часот во атарот на село Ѓавато е успешно изгаснат, односно под контрола и нема нови жаришта, објави градоначалникот на Богданци, Блаже Шапов. -Екипите се сеуште на терен и будно ја пратат состојбата.Пожарот беше со висок ризик и со големи размери, но со залагање на сите присутни, со […]

Изгаснат голем пожар на отворено кај селото Габрово

Денеска во 11:30 часот во атарот на село Габрово, ТППЕ Струмица со 4 против пожарни возила и 9 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева, грмушки и дел од нискостеблеста шума. Пожарот кој зафати површина од околу 4 хектари е успешно локализиран и ликвидиран околу 17:30 часот.

Изгаснат пожар на отворено кај селото Пирава

Вчера во 15:00 часот во ОВР Валандово било пријавено дека на место викано „Мера“, атар на село Пирава, валандовско, настанал пожар во кој изгореле сува трева и нискостеблеста вегетација, информираа од СВР Струмица. Во 21.30 часот по интервенција на екипи на Територијалната противпожарна единица Валандово пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема.

Пожарот во „Глобал“ е изгаснат, штетите ќе се мерат во

Изгорени се над десет продавници, внатрешниот дел каде е сместен пазарот и тезгите, исто така, во најголем дел е изгорен, зафатен е супермаркет во внатрешноста, а пламените јазици зафатиле и делови од првиот, вториот и третиот кат од Трговскиот центар “Глобал“. Ова е првичниот биланс од големиот пожар кој избувна синоќа по 23:00 часот во […]

Изгаснат пожарот кај Едрениково

Денес во раните утрински часови екипите на ТППЕ Струмица успеаја да го изгаснат пожарот што вчера избувна во атарот на населеното место Едрениково и набрзо се прошири кон соседното Владевци и регионалниот пат Струмица-Радовиш, опожарувајќи го целиот простор. Гореше сувата трева и нискостеблестата шума што се најде на патот на огнените јазици. Доцна синоќа преку […]