fbpx

Tags : СОФ 2022

Вечер се пушта завесата на СОФ 2022 со настап на

Вечерва, со почеток во 20:00 часот на сцената на СОФ ќе настапат Коста Хаџикојчев бенд и Влатко Лозаноски .  Публиката во парк/Езерце ќе има можност да ужива во хитовите на македонската поп ѕвезда Влатко Лозаноски. Увертира на вечерта Коста Хаџикојчев, еден од најзапаметените македонски идоли. Со вечерашниот концерт се заокружуваат музичките вечери на СОФ 2022 како и комплетната […]

СОФ:целовечерен концерт “Ај да беше стрела песната” во чест на

-Ви го најавуваме вечерашниот целовечерен концерт “Ај да беше стрела песната” во чест на музичката легенда  Гоце Арнаудов.Вечерва, 21:00 часот – парк/Езерце во пресрет на неговиот роденден – 18-ти август, 15 негови колеги, пејачи и инструмемталисти, ќе му оддадат почит и ќе настапат со по неколку негови песни, информираа од тимот на Струмица опен фестивал. Учесници на […]

Концерт на фолклорна низа „Во ритамот на традицијата“ на СОФ

Вечерва во 20:00 часот во Амфитеатар/ градскиот парк ќе се одржи Концерт на фолклорна низа „Во ритамот на традицијата“.Шестиот тиот ден од Струмица Опен Фестивал е резервиран за македонската фолкорна традиција и богатство. Вечерашниот настан е за сите љубители и негувачи на македонското фолклорно богатство. Во ритамот со традицијата  „Фолклорна Низа“ ќе се претстави на […]

Вечерва вечер на афоризми на СОФ 2022

Вечерва со почеток во 21:00 часот во парк/Езерце ќе се одржи Вечер на афоризми со докажаните афористичари Ацо Георгиев и Ристо Филчевски. Гости на настанот афористичарите – Јане Атанасов, Ружа Стојмилова и Ленче Стојменова од Кочани, како и Марија Ранѓеловиќ Белград, Р.Србија.  Афоризмот е најкратката литературна форма – афоризмот е забавна игра на зборови која секогаш […]