fbpx

Tags : Струмица

Продолжува да расте бројот на заболените од ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19, од кои еден во Струмица, каде вчера беа регистрирани двајца нови. Со тоа бројот на активни случаи се зголеми на 26. Новите 118 случаи на ковид-19 се регистрирани во: -Скопје 55-Куманово 12-Дебар 1-Штип 5-Прилеп 9-Тетово 6-Струга 1-Велес 2-Битола 1-Охрид […]

Во Струмица двајца нови заразени од коронавирус, вкупно 108 во

Во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 45-Куманово 18-Дебар 1-Штип 11-Прилеп 3-Тетово 2-Струга 4-Велес 4-Гостивар 9-Струмица 2-Виница 2-Делчево 4-Свети Николе 3 Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од: -Скопје 32-Дебар 1-Штип 20-Прилеп […]

130 нови случаи на ковид-19, еден нов и во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40-Куманово 6-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 13-Струга 4-Битола 3-Охрид 6-Кавадарци 2-Гостивар 18-Струмица 1-Пробиштип 2-Берово 1-Виница 5-Делчево 4-Кичево 7 Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 […]

Двајца мигранти загинаа во сообраќајка на патот Струмица – Радовиш

Синоќа околу 22.30 часот било пријавено дека на магистралниот пат Струмица – Штип, кај клучка Радовиш, патничко возило „ауди Q7“, со скопски регистарски ознаки, управувано од непознато лице, во кое се превезувале 12 мигранти од Сирија, удрило во запрено товарно возило, сопственост на МВР. На местото на незгодата починал еден од мигрантите, а еден им […]

Регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19, двајца нови и

Во Струмица и денес се регистрирани два нови сучаи на заразени од коронавирус откако вчера имаше четворица, но Институтот за јавно здравје регистрира и 13 излекувани пациенти од нашиот регион. Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38-Тетово 20-Куманово 19-Гостивар 13-Штип 10-Струга 9-Кичево 8-Свети […]

Земјоделци од Струмица и Радовиш ја добија опремата за примена

Во рамките на проектот „Управување со сливот на река Струмица“, градинари и овоштари, добитници на опрема за воведување на современи агроеколошки мерки од третиот циклус на обуки, денес имаа можност да подигнат дел од опремата и тоа електрични ножици, меѓуредни фрези, тракторки фрези, атомизери и друго. Висината на еден грант изнесува 5.000 евра, а во […]

Струмичанка добитничка на награда од 20.000 денари преку „МојДДВ“

Струмичанка е еден од 15-те најсреќни добитници на месечните награди од по 20 илјади денари преку наградната игра МојДДВ – МојаНаграда, која ја доби на јавно телевизиско извлекување. Станува збор за Катерина Данчева од Струмица, а награди добија и граѓани од Скопје,  Велес, Кавадарци,  Куманово, Битола, Крива Паланка и Прилеп. Во останатите кола до крајот […]

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на Џио Струмица

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига Кирил Ричлиев го продолжи договорот за соработка. За уште поголеми успеси, поголеми резултати и создавање на поголем број на нови репрезентативци, тренерот го зголеми стручниот штаб. Асистенти кај помладите категории ќе му бидат: Костадин Ричлиев, Јане Попов, Васе Михаилов, Киро Арабаџиев и Владо Милев кој ќе помага во развојот […]

Поднесено обвинение за подмолно убиство во Струмица

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, со пресуда на Основниот суд Струмица од 06.02.2020 година веќе е осуден за уште едно такво кривично дело, при што му […]

Во Добрејци ќе се гради канализациски систем за атмосферските води

На денешната седница на Советот на општина Струмица која се одржа со почитување на протоколите за заштита од Ковид-19, беа усвоени повеќе предлог одлуки и планови од надлежност на локалната власт. Донесени се Одлуките за донесување на измена и дополна на ДУП за дел од блок 36, УЕ 5 во град Струмица (Општина Струмица – […]