fbpx

Во Струмица 15 нови и 31 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 15 нови и 31 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 4.926 тестирања, а регистрирани се 344 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 143• Велес – 33• Куманово – 27• Штип – 19• Струмица – 15• Битола – 13• Прилеп и Кочани – по 12• Охрид – 9• Кавадарци – 7• Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 6• Македонска Каменица – 5• Радовиш, Виница и Крушево – по 4• Гостивар, Струга и Гевгелија – по 3• Кичево, Пробиштип и Богданци – по 2• Неготино, Свети Николе, Берово и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица:

6 починати лица од Скопје (41г, 57г, 68г, 79г, 80г и 85г), по едно починато лице од Кавадарци(87г), Охрид (80г) и Прилеп (86г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 04.10.2021 година. Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Куманово, Тетово, Охрид и Штип на возраст од 40 до 94 години. Од пријавените лица, 6 се починати во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови.

Дополнително, при проверка во системот се пронајдени оздравени 3.645 постари случаи кои се прикажани со денешните резултати (од месец август, случаи кои биле хоспитализирани и испишани без да не информираат болниците, странци и лица без матични лекари).

Скопје – 1.583, Тетово – 652, Гостивар – 348, Куманово – 304, Кичево – 214, Прилеп – 84, Охрид – 76, Велес – 61, Битола – 48, Струга – 41, Дебар – 39, Струмица – 31, Ресен – 20, Македонски Брод, Делчево и Гевгелија – по 16, Штип – 13, Крушево и Радовиш – по 12, Кочани – 11, Кавадарци – 10, Неготино – 7, Македонска Каменица и Богданци – по 6, Свети Николе – 5, Демир Хисар и Виница – по 4, Пробиштип – 3, Берово – 2, Крива Паланка – 1.Регистрирани сe 339 оздравени пациенти од: • Скопје – 168• Куманово – 28• Велес – 19• Кавадарци – 18• Кочани – 15• Кичево – 14• Штип и Прилеп – по 13• Струмица – 11• Битола – 6• Охрид и Гевгелија – по 5• Берово и Неготино – по 3• Пехчево, Делчево, Гостивар и Струга – по 2• Радовиш, Виница, Ресен, Кратово, Свети Николе, Македонска Каменица, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар и Тетово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.319.879 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.575 бројката на оздравени пациенти е 180.791, на починати е 6.817, а бројот на активни случаи изнесува 6.967

Share via
Copy link