fbpx

Во Струмица 4 нови и 3 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 4 нови и 3 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 107• Битола – 16• Охрид – 11• Прилеп и Кавадарци – по 9• Велес, Струмица-4 и Делчево – по 4• Гостивар, Кичево, Кочани и Крушево – по 3• Куманово, Штип, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 2 • Тетово, Струга, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (195), регистрирани се 29 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица ( 3 ) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица од Скопје (71г и 85г), двете лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид (83г), починато во болнички услови.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од:

• Скопје – 117• Битола и Кавадарци – по 15• Охрид – 11• Струга – 7• Куманово – 6• Прилеп – 5• Велес – 4• Струмица-3, Кичево, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 3• Делчево, Гостивар, Штип, Валандово и Неготино – по 2• Радовиш и Берово – по 1.

Направени се 2.249 тестови преку:

ИЈЗ-259, ЦЈЗ Скопје-83, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–176, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-48, Биотек-44, Систина-32, лабораторија Лаор-59, Синлаб-8, Ремедика-22, Плодност-22, Генеа-7, Никоб Лаб-187, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-3ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.010.

Досега во земјата се направени вкупно 1.974.520 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи изнесува 1.535

Share via
Copy link